Obrázek na pozadí - výhodný prodej nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodný prodej nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodný prodej nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodný prodej nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodný prodej nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodný prodej nemovitosti

Jak si vybrat realitní kancelář

Ještě stále jste si nevybrali realitku? Stáhněte si náš e-book. Najdete v něm otázky, na které je dobré se v realitní kanceláři určitě předem zeptat.

Jak si vybrat realitní kancelář

Jak si vybrat realitní kancelář

Rozhodli jste se prodat svůj dům nebo byt a váháte, který způsob prodeje je pro Vás nejlepší? Chtěli byste prodávat s realitní kanceláří, protože prodeji nemůžete nebo nechcete věnovat svůj čas, ale máte dojem, že většina realitek pracuje mizerně, protože nemovitost jen vyfotí, dá fotky na internet a sepíše smlouvy?

Pokud váháte, který způsob prodeje nemovitosti použít, připravili jsme pro Vás krátký přehled výhod a nevýhod jednotlivých možností.

Prodej vlastními silami

První možností je, že si budete prodávat svůj dům, byt nebo pozemek sami vlastními silami. Totéž platí o pronájmu.

Pokud se pro to rozhodnete, počítejte s tím, že Vám prodej vezme dost času. A nepřepalte to s cenou.

Lidé mají o své nemovitosti často nerealistické představy. Vy potom neprodáte svoji nemovitost třeba i přes rok a tím jí vybudujete pověst, že ji nikdo nechce. Po roce ji prodáte mnohem hůř, než byste byli mohli před rokem.

Připravte se na prohlídky, konzultace smluv, jednání s lidmi – to vše bude chtít Váš čas, pozornost a energii.

Ušetříte ale provizi a můžete mít štěstí, že bude kupující tak rád, že se dohodnete bez realitky, že ho o ceně nenapadne ani přemýšlet.

Prodej s levnou průměrnou realitní kanceláří

Nechcete trávit prodejem nebo hledáním nájemníků vlastní čas? Potřebujete se věnovat svému zaměstnání? Pak pro Vás může být dobrou volbou prodej nebo pronájem přes realitní kancelář.

Realitní kanceláře mají v Česku ale většinou mizernou pověst. Většina realitek pracuje velice průměrně: přijde realitní makléř, vyfotí nemovitost (nejlépe za tmy z mobilu), pověsí inzerát s fotkami na nějaký velký realitní web nebo jenom na firemní web, a doufá, že se nemovitost prodá. Možná už proto od realitních kanceláří mnoho nečekáte a oceníte hlavně nízkou provizi.

Zvažte proto, zda se chcete nechat svést představou o ušetřených dvaceti tisících korun za provizi, abyste tím získali průměrnou realitku. Obvykle tím získáte mizerné výsledky: prodáte nemovitost rychle pod cenou, nebo pomalu se zbytečnými slevami.

Pokud se smíříte s mizernou prací za malé peníze, nemůžete očekávat žádné závratné výsledky. 

Světové realitní řetězce

Další možností je využít služeb realitní kanceláře z některého velkého světového řetězce, jako jsou RE/MAX, Century 21 nebo ERA.

I my jsme uvažovali o tom, že si franchisu některého z těchto řetězců koupíme. V létě 2013 jsme si proto udělali velký výzkum toho, co tyto realitní kanceláře nabízejí. Jaké nabízejí techniky pro prodej nemovitostí.

Podle našich závěrů jsou jejich výsledky někdy průměrné, ale někdy nadprůměrné. Některé z nich jsou u nás respektovanou konkurencí, a když prodáme podobnou nemovitost ve stejné lokalitě jako oni, konkurenční nabídky některých z nich pečlivě sledujeme.

Podle našeho výzkumu mají realitní kanceláře z velkých světových realitních řetězců přístup k praktikám na rychlý prodej nemovitosti. Často je ale nevyužívají, protože se majitelům franšíz nechce platit za jejich pořízení (potřebná školení) nebo se jim pak nechce platit za jejich realizaci.

Více realitek nebo jedna exklusivně?

Když lidé chtějí nabízet svoji nemovitost, často také řeší, jestli ji nabízet s více realitkami současně nebo jen s jednou exklusivně.

S odpovědí Vám možná pomůže následující přirovnání. Představte si, že pracujete v oddělení s pěti dalšími kolegy, se kterými děláte stejnou práci. Přijde za Vámi šéf a řekne Vám: „Tak, tento měsíc zaplatím jenom tomu z Vás, kdo bude pracovat nejlépe. Ostatní nedostanou nic.“ Co myslíte, že se stane? Kolik odborníků bude v takovém oddělení dlouhodobě pracovat? Nejspíš ani jeden.

Stejně tak, než aby dobrá realitní kancelář pracovala neexklusivně, posune se raději k dalšímu klientovi, kde má své peníze jisté. Jen zoufalci vezmou práci, u které nevědí, jestli za ni na konci měsíce dostanou zaplaceno.

Na druhou stranu je ale asi pravdou, že než prodávat s jednou mizernou realitkou, je pro Vás bezpečnější pracovat s více mizernými realitkami současně.

Prodej s realitkou, která zná praktiky, jak prodat nemovitost rychle a beze slev

Prvním poznávacím znamením je, že Vám dobře pracující realitní kancelář nabídne při prodeji nebo pronájmu postupy, které si „nevyrobíte“ sami.

Pokud půjdete více do hloubky, poznáte ji tak, že zná konkrétní praktiky, jak prodat nebo pronajmout Váš dům nebo byt rychle a bez zbytečných slev.

Kde se dozvědět víc

Abychom Vám vše ještě usnadnili, připravili jsme pro Vás konkrétní otázky na realitního makléře, které Vám pomohou poznat, jestli pracuje dobře a ve Váš prospěch. Najdete je v e-booku ke stažení níže.

×

Udělením tohoto souhlasu nám dáváte svolení, abychom na Vámi uvedenou adresu odeslali Vámi požadovaný e-book a nejvýše 14 e-mailových (převážně vzdělávacích) zpráv ročně, z nichž nejvýše dvě mohou obsahovat nabídky služeb Callido Reality.


Více o našich zásadách ochrany osobních údajů si můžete přečíst na tomto odkaze.

E-Book zdarma: Jak si vybrat realitku

Ještě stále jste si nevybrali realitku? Stáhněte si náš e-book. Najdete v něm otázky, na které je dobré se určitě předem zeptat.

Facebook logo
WhatsApp logo
Twitter logo
Pinterest logo
Google+ logo
LinkedIn logo